חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פודקאסט ריביו

נורמליזציה ישראל לערב הסעודית

9 לספטמבר 2023

נורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית

המרכז למחקרי ביטחון לאומי

תקציר

בעקבות הניסיונות לקדם נורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית, בתיווך ארה״ב, מציג פאנל חוקרי המכון הבכירים – ד"ר יואל גוז'נסקי, אלדד שביט, תא"ל (מיל') אודי דקל וסימה שיין – ניתוח של עיקרי התפתחויות בנושא זה, ובוחן את ההיתכנות של הסכם נורמליזציה בין ישראל לערב הסעודית בעתיד הקרוב, בחסות ממשל ביידן.

מדוע ההנהגה הסעודית שואפת לפחות מהסכם נורמליזציה מלא (במתכונת ״הסכמי אברהם״) ומגדירה את יעד ההתקרבות לישראל כעת כאינטגרציה? מהן הדרישות שהעלו הסעודים בפני האמריקנים בתמורה למהלך המדובר, והאם יש בהן בעיה מדינית או ביטחונית עבור ישראל? מה שואף להשיג ממשל ביידן במגעים הללו, האם זה חופף את האינטרסים הסעודיים וכיצד יעדי מדיניות החוץ מושפעים מיחסי ממשל ביידן והקונגרס עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן? כיצד הסוגיה הפלסטינית באה לידי ביטוי במגעים הללו ועד כמה היא חשובה לשלטון הסעודי? האם לפלסטינים יש השפעה בהקשר זה והאם התמורה לפלסטינים היא עניין עקרוני מבחינת הממשל האמריקני? בהמשך לכך, מה הסיכוי לגבש הסכמות בנושא זה עם הממשלה הנוכחית בישראל? ובהקשר האזורי הרחב יותר – כיצד האיומים מצד איראן משפיעים על הסוגיות העולות לדיון בדיאלוג בין ממשל ביידן להנהגה הסעודית והאם היענות לדרישה הסעודית לסיוע בפיתוח תכנית גרעין אזרחית, בתמורה לצעדי הנורמליזציה, עלולה לדחוף את האזור למירוץ חימוש גרעיני?

עוד פרטים על הפודקאסט :

פודקאסטים באותו נושא :

יובל נח הררי

יובל נח הררי – לא יהיו בחירות בישראל. הן יהיו כמו ברוסיה

ההיסטוריון פרופ' יובל נח הררי יצא בחודשים האחרונים למסע הרצאות ומפגשים בכל הארץ – להזהיר את הציבור מפני ניסיון ההפיכה המשטרית. בשיחה שקיים עם גיא רולניק, הוא מזהיר אותנו שהחלשת הכלכלה והצבא לא תטריד ולא תרתיע את הקבוצה המשיחית שדוחפת את ההפיכה המשטרית. "הם חושבים כמו הבולשביקים ברוסיה – מבחינתם שהכלכלה תקרוס ושאנשים יאכלו לחם עם בצל – הם יבנו כלכלה חדשה. זה לא מעניין אותם שהצבא יקרוס, הם אפילו יכולים להיות בעד. עולם ישן נחריבה, עולם חדש נבנה תחתיו.״

פודקאסט עם אסתר פרל על זוגיות

פודקאסט אסתר פרל על זוגיות שמספר לנו האם וכיצד אפשר להחזיר את הרומנטיקה לזוגיות? האמנם יש רק 3 סוגי מריבות? מתי עדיף לזוגות להיפרד ומהי הדרך הנכונה לעשות זאת?

כל מה שרציתם לדעת על מלח

אם נחשוב על זה לרגע, המלח מקיף אותנו מכל עבר: אנחנו אוכלים אותו, נושמים אותות מרגישים אותו. לכן שמחנו מאוד לגלות פודקאסט בנושא מלח, שלא מתייחס רק למתכונים, אלא לכל ההיבטים של המלח

שמשפיעים על החיים שלנו, מאיפה הוא בא ולאן הוא הולך. השיחה מעניינת מאוד, ההקלטה ברמה גבוהה – בקיצור, מאוד מומלץ!

תעלומת הפנינה הסמואית

הפודקסט של דורון פישלר, התשובה, הוא אחד האהובים והידועים בעברית. דורון בוחר מבין שאלות שהוא מקבל בפייסבוק את המעניינות והמוזרות ביותר ועונה עליהן. והפעם – איך ייתכן שהמילה פנינה בשפת מדינת האיים סמואה היא, כן, פנינה?
בדיוק כמו בעברית? הם הרי בצד השני של העולם לגמרי מאיתנו! דורון לא מוותר ומוצא את התשובה.