פודקאסט ריביו

קולות מאירופה

25 לנובמבר 2020

קולות מאירופה פרק 1: איפה מתחילה ונגמרת אירופה?

תקציר

איפה מתחילה ונגמרת אירופה? האם לפי גבולות מדיניים, או לפי תרבויות וערכים משתנים?

אירופה המערבית נתפסת כיבשת זחוחה ומשגשגת וכמודל למדינות מפותחות, בעוד שחלקים רבים באירופה המזרחית נותרו מאחור, גם כיום – 3 עשורים לאחר נפילת מסך הברזל.

הגבולות הגיאוגרפים של היבשת הוסתו ושורטטו מחדש על ידי מלחמות, גלי הגירה וכעת גם מגיפה עולמית, והוגדרו לעיתים על ידי השתייכות דתית ופוליטית ועוצמה כלכלית.

האם אירופה היא יבשת או רעיון?  האיחוד האירופי מתמוטט או חווה משבר טבעי? האם אפשר בכלל להחיל על אירופה המודרנית את רעיון האיחוד?

פורסם באתר עיתון הארץ, בשיתוף מוסדות התרבות הלאומיים של האיחוד האירופי

 

עוד פרטים על הפודקאסט :

פודקאסטים באותו נושא :

תעלומת הפנינה הסמואית

הפודקסט של דורון פישלר, התשובה, הוא אחד האהובים והידועים בעברית. דורון בוחר מבין שאלות שהוא מקבל בפייסבוק את המעניינות והמוזרות ביותר ועונה עליהן. והפעם – איך ייתכן שהמילה פנינה בשפת מדינת האיים סמואה היא, כן, פנינה?
בדיוק כמו בעברית? הם הרי בצד השני של העולם לגמרי מאיתנו! דורון לא מוותר ומוצא את התשובה.

סוגיית נאט״ו, או מדוע תקפה רוסיה?

סוגיית נאט״ו לכאורה עומדת בבסיס המלחמה באוקראינה. למה נאט״ו המשיכה להתקיים אחרי התפרקות בריה״מ? ולמה היא התרחבה מזרחה על-אף הידיעה שהדבר יצור מתיחות עם הרוסים? בפרק נענה על שתי השאלות האלו מנקודת המבט המערבית ונראה שהסוגיה היא רק תירוץ בידי מוסקבה.

המלחמה נגד הפופוליזם

הדמוקרטיות בכל העולם במשבר: קיטוב שמחריף, פוסט-אמת, משברים פוליטיים ממושכים ובעיקר התחזקות הפופוליזם, שמתאפיין בדה-לגיטימציה לכל מוסדות המדינה, ונישא על גבי מהפכה טכנולוגית שמאפשרת הפצת פייק-ניוז בקנה מידה מבהיל. לנגד עינינו משתנה העולם במהירות.

כל מה שרציתם לדעת על מלח

אם נחשוב על זה לרגע, המלח מקיף אותנו מכל עבר: אנחנו אוכלים אותו, נושמים אותות מרגישים אותו. לכן שמחנו מאוד לגלות פודקאסט בנושא מלח, שלא מתייחס רק למתכונים, אלא לכל ההיבטים של המלח

שמשפיעים על החיים שלנו, מאיפה הוא בא ולאן הוא הולך. השיחה מעניינת מאוד, ההקלטה ברמה גבוהה – בקיצור, מאוד מומלץ!