פודקאסט ריביו

Great Leap Years

9 לאפריל 2018

שנות הזינוק הגדול-כשהיינו צעירים מאוד

תקציר

סדרה מעניינת המסבירה בשפה פשוטה את הזינוק קדימה של המין האנושי. בפרק הפותח את הסדרה, סטיבן פריי מתאר את חשיבותה של הקלוריה – אותה יחידת חום אשר כל היצורים החיים מחפשים. אם זאת האנטילופה שאוכלת דשא, האריה שטורף את האנטילופה, או האדם שאוכל כל דבר. כולם זקוקים לאנרגיה וכולם אוגרים אנרגיה. האדם היה הראשון שלמד כיצד לאגור אנרגיה מחוץ לגוף שלו דרך החקלאות. השאלה היא כמה אנרגיה אנחנו מוציאים כדי להשיג אנרגיה חדשה? האיכר המשועבד בימי הביניים הוא בעצם יחידת האנרגיה של האציל.

פורסם לראשונה באתר של סטיבן פריי

עוד פרטים על הפודקאסט :

פודקאסטים באותו נושא :

תעלומת הפנינה הסמואית

הפודקסט של דורון פישלר, התשובה, הוא אחד האהובים והידועים בעברית. דורון בוחר מבין שאלות שהוא מקבל בפייסבוק את המעניינות והמוזרות ביותר ועונה עליהן. והפעם – איך ייתכן שהמילה פנינה בשפת מדינת האיים סמואה היא, כן, פנינה?
בדיוק כמו בעברית? הם הרי בצד השני של העולם לגמרי מאיתנו! דורון לא מוותר ומוצא את התשובה.

סוגיית נאט״ו, או מדוע תקפה רוסיה?

סוגיית נאט״ו לכאורה עומדת בבסיס המלחמה באוקראינה. למה נאט״ו המשיכה להתקיים אחרי התפרקות בריה״מ? ולמה היא התרחבה מזרחה על-אף הידיעה שהדבר יצור מתיחות עם הרוסים? בפרק נענה על שתי השאלות האלו מנקודת המבט המערבית ונראה שהסוגיה היא רק תירוץ בידי מוסקבה.

המלחמה נגד הפופוליזם

הדמוקרטיות בכל העולם במשבר: קיטוב שמחריף, פוסט-אמת, משברים פוליטיים ממושכים ובעיקר התחזקות הפופוליזם, שמתאפיין בדה-לגיטימציה לכל מוסדות המדינה, ונישא על גבי מהפכה טכנולוגית שמאפשרת הפצת פייק-ניוז בקנה מידה מבהיל. לנגד עינינו משתנה העולם במהירות.

כל מה שרציתם לדעת על מלח

אם נחשוב על זה לרגע, המלח מקיף אותנו מכל עבר: אנחנו אוכלים אותו, נושמים אותות מרגישים אותו. לכן שמחנו מאוד לגלות פודקאסט בנושא מלח, שלא מתייחס רק למתכונים, אלא לכל ההיבטים של המלח

שמשפיעים על החיים שלנו, מאיפה הוא בא ולאן הוא הולך. השיחה מעניינת מאוד, ההקלטה ברמה גבוהה – בקיצור, מאוד מומלץ!